صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

تشریح اقدامات انجام شده حوزه بهداشت و درمان شهرستان قشم در نشست صمیمانه مدیر شبکه بهداشت قشم با خبرنگاران شهرستان قشم

تشریح اقدامات انجام شده حوزه بهداشت و درمان شهرستان قشم در نشست صمیمانه مدیر شبکه بهداشت قشم با خبرنگاران شهرستان قشم

تشریح اقدامات انجام شده حوزه بهداشت و درمان شهرستان قشم  در  نشست صمیمانه مدیر شبکه بهداشت قشم با خبرنگاران شهرستان قشم

دکتر بهزادی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم در نشست صمیمانه با خبرنگاران حوزه سلامت  شهرستان قشم که به مناسبت  روز خبرنگار  برگزار گردید اقدامات انجام شده حوزه بهداشت و درمان شهرستان قشم در طرح تحول سلامت که برای ارتقاء سطح خدمات بهداشتی و درمانی در سطح جزیره قشم صورت گرفته است را تشریح کرد.

دکتر بهزادی از جمله اقدامات انجام شده در حوزه درمان را  رایگان شدن زایمان طبیعی، استقرار پزشکان متخصص در بیمارستان، قطع زیرمیزی با افزایش درآمد پزشکان متخصص و کاهش هزینه پرداختی توسط بیمار از جمله محورهای طرح تحول سلامت عنوان نمودند به طوری که جراحی چشم که قبلا" به هزینه ای نزدیک به 15 میلون ریال صورت می گرفت به 450 هزار ریال کاهش یافته است..
دکتر بهزادی افزود: پرداخت هزینه های دارویی از دیگر محورهای این طرح بود و امروز اگر کسی برای بستری شدن به بیمارستان مراجعه کند، بدون دریافت هزینه برای تامین تجهیزات و دارو روند درمان طی می شود.
مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم بیان کرد: 17 متخصص پیش تر در قشم وجود داشت که دایمی هم نبودند و تنها یک تن در زمینه طب اورژانس فعلا بود اما امروز 32 تن پزشک متخصص در بیمارستان پیامبر اعظم (ص) خدمات ارایه می کنند .دکتر بهزادی با اشاره به فعالیت 2 تن جراح از جمله جراح مغز و اعصاب، 2 دندانپزشک، چهار تن متخصص زنان، چهار تن پزشک طب اورژانس جهت ارایه خدمات با نرخ دولتی و کیفیت مناسب اضافه کرد: با توجه به مسایل فرهنگی قشم نبود رادیولوژیست زن در گذشته منجر به مشکلاتی شده بود که این بخش نیز راه اندازی شده است.
دکتر بهزادی تشریح کرد: سونوگرافی بارداری اول رایگان و سونوگرافی دوم با 85 درصد تخفیف انجام می شود که در کنار کاهش پرداختی از جیب مادران، دغدغه ها در زمینه سلامت مادر را نیز کاسته است. 

**
تحول در اورژانس و تجهیز آزمایشگاه قشم
مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم در ادامه گفت: چهار دستگاه آمبولانس مجهز با اعتبار 16 میلیارد ریال نیز خریداری و با حمایت معاون پیشین سازمان منطقه آزاد به سرعت آماده بهره برداری شد که 2 دستگاه آن در قشم و 2 دستگاه نیز در درگهان و طبل مستقر است.
دکتر بهزادی افزود: با تامین آمبولانس از سوی شرکت مدکندالو و نیروی انسانی توسط این مجموعه، سوزا هم فعال شده و به زودی فعالیت در لافت و رمکان هم آغاز می شود.
وی بیان کرد: پیش تر فاقد آمبولانس دریایی مناسبی بودیم که ساخت آن به ارزش حدود 30 میلیارد ریال توسط مدکندالو قشم و تجهیزات داخلی پیشرفته توسط شبکه بهداشت تامین شد که پرداختن 2 میلیارد ریال نیز از سوی یکی از خیرین روستای طبل تعهد شده و هفته دولت مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم همچنین از راه اندازی اورژانس هوایی با بالگرد خبر داد و هزینه هر پرواز را حدود 170 تا 200 میلیون ریال عنوان کرد.
او در ادامه خرید 6 میلیارد ریال تجهیزات آزمایشگاهی برای ارایه خدمات مناسب به نقاط شهری و روستایی قشم را از دیگر اقدام های دولت یازدهم در چارچوب سیاست خدمت رسانی به قشرهای ضعیف جامعه عنوان کرد و این اقدام را به معنای مخالفت با فعالیت بخش خصوصی ندانست. 

دکتر بهزادی احداث درمانگاه طبل، خرید تجهیزات اداری مناسب، تکمیل حدود 20 ساختمان پزشک و مرکز بهداشتی درمانی از جمله مرکز در دست احداث در لافت و طولا از دیگر اقدام های این مجموعه عنوان نمودند و افزودند  همچنان نیازمند مشارکت خیرین در حوزه سلامت هستیم.
وی با اشاره به تلاش ها برای افزایش تعداد پزشکان مرکزهای درمانی از یک به سه تن افزود: اگر خیرین به موضوع ورود کرده و برای ساخت بنا پیشگام شوند، تامین پزشک از سوی این مجموعه صورت خواهد گرفت.
مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم در ادامه با بیان اینکه مطالبات بخش درمان از بیمه ها بیش از بدهی هایش است، گفت: بار سنگین طرح تحول سلامت روی دوش دولت و اختصاص سالانه حدود 48 هزار میلیارد ریال (یک درصد سرانه درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها) برای اجرای این طرح گرچه بر بخش درمان متمرکز بود اما مانع ارتقای بهداشت نشد.
دکتر بهزادی با تاکید بر اولویت درمان در برابر پیشگیری افزود: بهداشت بیشتر با پیشگیری مرتبط است و درمان به شرایط بیماران موجود می پردازد و به دلیل فقدان شرایط مناسب در بخش درمان طی سال های گذشته، اقدام های دولت در بحث سلامت به این بخش متمرکز شد.
وی بیان کرد: شبکه بهداشت و درمان قشم در چنین شرایطی طرح سرشماری سلامت را در سطح شهر برگزار کرد که می تواند آمار دقیقی از شرایط سلامت و بهداشت خانوارها در اختیار بگذارد و در سایر نقاط تنها در شهرهای با جمعیت بالای 50 هزار تن انجام شده است.
مدیر شبکه بهداشت و درمان قشم همچنین افزود: بهسازی و بازسازی مرکزهای درمانی شهری و روستایی، آموزش خود مراقبتی در قالب سفیران سلامت برای پیشگیری از بیماری های قلب و عروقی از دیگر برنامه های این مجموعه در زمینه ارتقای سطح بهداشت می باشد.

دکتر بهزادی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به اینکه  توسعه و پیشرفت در امور اجرایی ادارات و نهادها با نقد منصفانه اصحاب رسانه و سایر افراد آگاه و دلسوز جامعه روند رو به رشدی می یابد و باعث می شود افکار نو و دلسوزانه به روند جاری اضافه شود.
وی با اشاره به کارکردهای مهم نقد در جامعه افزود: نقدها باید سازنده و در مسیر توسعه و پیشرفت باشد که شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم از نقد منصفانه اصحاب رسانه و تمامی صاحب نظران استقبال  و از آنها برای بهتر شدن امور جاری خود استفاده کنند. وی با اشاره به انتشار برخی خبرهای غیرواقع در شبکه های مجازی تصریح کرد: فاصله با شرایط آرمانی و کاستی های موجود در بخش درمان مشخص است اما باید گام های برداشته شده برای مردم محروم منطقه با توجه به توان محدود دولت ارزیابی و ذهن ها از مسایل منفی پاک شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان با اشاره به احداث بیمارستان پیامبر اعظم (ص) در قشم با اعتبار بیش از 800 میلیارد ریالی منطقه آزاد گفت: برخی تنها به دنبال مخالفت هستند در حالی که مجموعه دولت شرایط خدمات درمانی را بهبود بخشیده اما کار تمام نشده چرا که با وجود سرمایه گذاری اولیه منطقه آزاد ماهانه نیز حدود 25 تا 30 میلیارد ریال بابت هزینه های بیمارستان پرداخته می شود.
بهزادی افزود: پس از اجرای طرح تحول سلامت به دلیل اختلاف هزینه با بیمارستان های خصوصی، مرکزهای درمانی دولتی با افزایش قابل توجه تعداد مراجعان رو به رو شدند و با این فشار بیشتر، به دلیل برخی محدودیت ها پرداخت دستمزد کارکنان برای حدود 11 ماه با مشکل روبرو بود و با این حال خدمت رسانی تا کنون ادامه یافته است. 


٠٧:٥٥ - چهارشنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٨٨٢٤    /    تعداد نمایش : ٢٠٧


امتیازدهی

خروج